Medicul care face minuni
Fii perseverent și nu renunța niciodată la visurile tale. Ele sunt ceea ce te face unic.

Marcel Abraș
Șef secție Cateterism Cardiac Institutul de Cardiologie, doctor în științe medicale, conferențiar universitar, Prorector pentru managementul activității clinice USMF „Nicolae Testemițanu”
Născut pe 8 august 1979, în satul Zubrești, r-nul Strășeni
Studii: USMF Nicolae Testimițanu
Despre domnul cardiolog intervenționist se vorbește tot mai mult, și doar de bine. Este medicul care efectuează intervenții minim invazive transcateter de implantare a valvei aortale (TAVI), precum și intervenții pentru pacienții cu boală coronariană ischemică. Despre astfel de doctori se spune că fac minuni! Iar domnul Abraș salvează vieți, multe vieți!
Mi-am început activitatea în domeniul cardiologiei intervenționale încă din 2013, realizând angioplastii coronariene la pacienți cu sindrom coronarian cronic și acut. Din anul 2019, efectuez în Republica Moldova intervenții minim invazive transcateter de implantare a valvei aortale (TAVI) pentru persoanele vârstnice cu risc chirurgical înalt și intermediar.
Anul 2024 a fost unul plin de realizări profesionale și personale. Am crescut atât numărul, cât și complexitatea intervențiilor percutane în cadrul secției de Cateterism Cardiac din cadrul Institutului de Cradiologie (1300 angioplastii coronariene, 3000 coronaroangiografii, 45 TAVI). Am fost numit Prorector pentru managementul activității clinice la USMF „Nicolae Testemițanu” și am organizat conferința științifică internațională „5 ani de TAVI în Moldova”. De asemenea, am participat în calitate de raportor la numeroase congrese, inclusiv Congresul Societății Europene de Cardiologie Intervențională EuroPCR 2024 și la Congresul Internațional de Chirurgie Cardiovasculară EABM 2024.
Apreciez munca în echipă și profesionalismul. Ceea ce mă deranjează uneori este lipsa de onestitate sau indiferența față de responsabilități, deoarece acestea pot afecta atât calitatea actului medical, cât și colaborarea în echipă. Liniștea și calmul le găsesc acasă, alături de familie.
Mi-aș dori ca oamenii să mă perceapă ca pe o persoană perseverentă, energică, dedicată, onestă și serioasă – pentru că asta sunt.
Cred în Dumnezeu. Despre existența sufletului nu pot afirma nimic deocamdată, deoarece nu am studiat acest subiect.
Interviu: Ileana Rusu
Foto: Arhiva personală
Lasă un răspuns